CAMOhouse

Jednostka mieszkalna minimum

Projekt powstał z myślą o młodej osobie poszukującej swojej pierwszej jednostki mieszkalnej. Decydując się na taki krok ważne są aspekty finansowe jak i potrzeby przyszłego mieszkańca.

Młody człowiek żyje w ciągłym biegu, większość czasu spędza poza domem.  Dni mijają mu na uczelni czy w pracy. Posiłki je na mieście, a wieczory poświęca na spotkania ze znajomymi.

Szukając takiego miejsca w Polsce jedyną ofertą są przestrzenie w starych kamienicach albo kawalerki na ogromnych, nowo wybudowanych osiedlach. Miejsca gdzie brakuje intymności, spokoju i komfortu, który jest potrzebny do relaksu.

Nasz projekt wychodzi naprzeciw niszy jaka jest na rynku.  Wolnostojące, minimalne jednostki mieszkalne, które znajdujące się w otoczeniu lasu czy wody pozwalają na odpoczynek po ciężkim dniu. Jest też to idealna opcja na spotkania ze znajomymi. Szczególnie latem kiedy możemy otworzyć wnętrze na naturę.

Przestrzeń ta nie musi być ogromna, powinna spełniać podstawowe potrzeby mieszkańca. Dzięki niedużej powierzchni mamy do czynienia z przytulnym wnętrzem, w którym znajdziemy strefy do pracy, relaksu i higieny.

Ponadczasowa, zachowawcza forma, połączona z nowoczesnymi materiałami znajdzie zwolenników wśród wielu. A dzięki odbijającej elewacji dom wtapia się w otoczenie i idealnie pasuje do każdego środowiska. Jest to również wspaniała opcja na wakacyjny domek.

 

__________________________________________________________________________________

Dom został zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 2, 5 x 3, 68 metrów. Jego wysokość w najwyższym punkcie osiąga 5, 05 metrów.  Ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz dach i strop antresoli wykonane są z konstrukcji monolitycznej żelbetowej z wkładką cieplną. Elewacje zostały obłożone kolorowym lacobelem mocowanym na systemie fasadowym bez profilowym. Budynek zaopatrzony jest w ogrzewanie podłogowe powietrzne w systemie Legalette.

Jednostka mieszkalna wyposażona jest w kanalizację rozsączającą z szambem pro- ekologicznym i odpowietrznikami umieszczonymi na pionach kanalizacyjnych. Woda dostarczana jest z ujścia własnego i zasilana hydroforem elektrycznym.

Całościowo przeszkolone ściany szczytowe wprowadzają promienie słoneczne do środka jednostki. Systemy okienne pozwalają na całkowite otworzenie przestrzeni i integruje wnętrza z zewnętrzem.

We wnętrzu większość funkcji znajduję się centralnie, dookoła komina. Za sprawą suwanych modułów przestrzeń jest zmienna i dostosowuj się do aktualnych potrzeb mieszkańca. Dzięki czemu niewielka przestrzeń zyskuje na przestronności i atrakcyjności.

projekt konkursowy – „jednosta mieszkalna – minimum” organizowanego przez magazyn „Architektura – Murator”

edycja 15/2015 r.

projekt – patrycja paś/kaja dębska.

wizualizacje – daria dyrka/patrycja paś/kaja dębska.