małe stoisko targowe portretujące wybitną postać japonii – Toyo Ito.

Toyo Ito urodział się w 1941 roku w Seulu, w obecnej Korei Poudniowej, wtedy znajdującej się pod japońska okupacją. Pochodził z rodziny japońskie. W 1943 roku z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Japonii. W roku 1965 ukończył studia na Wydziale Architektury Uniwersytetu Tokijskiego. Początkowo, do roku 1969 Ito pracował w biurze Kijuonori Kikutakego. W 1971 roku założył własne biuro o nazwie URBOT( od URban roBOT-miejski robot), w 1979 roku przemianowane na Toyo Ito&Associates.
Ito jest zdobywca wielu prestiżowych nagród miedzy innymi:
-Złoty Lew za całokształt twórczości (2002)
-Royal Gold Medal (2006)
-Nagroda Pritzkera za całokształt twórczości (2013)

Architektury Toyo Itonie można zaszufladkować w żadnym “stylu” , jego budynki wywają raz ekstrawaganckimi blobami (opera w Taichung na Tajwanie), dekonstrukcyjnymi ikonami

(Muzeum Architektury Toyo ITo w Imabri w Japonii), czy minimalistycznymi perełkami.
Często są to struktury wywiedzione ze świata organicznego – jak budynek przypominający narastające konary drzew czy przekrój przez gąbkę. Zawsze jednak  jest to operowanie takim językiem architektonicznym, aby budynek “przybliżyć do natury i otoczenia”

Przez całą swoją karierę Toyo Ito rozwijałdorobek tworczy, który łączy konceptualne innowacje z wspaniale i konsekwentnie zrealizowanymi budynkami. Tworząc wybitną architekturę przez ponad 40 lat z sukcesem podejmował się tak różnorodnych tematów jak biblioteki, domy, parki, teatry, sklepy, biurowce czy pawilony , za każym razem poszukując sposobów na poszerzenie możliwości architektury. Profesjonalizm tego rzadkiego talentu skupiony jest na ciągłym odkrywaniu nowych rozwiązań, przy czym oparty jest na maksymalnym wykorzystywaniu sposobności w kazdym, nawet najbardziej prozaicznym zleceniu i na każdej działce. Nazywając to “ twórcą ponadczasowych budynków” jury Nagrody Pritzkera wspomniało o wyjątkowej zdolności Ito do “tchnięcia w projekty wymiaru duchowego o poetyczności, które przepełniają wszystkie jego prace”

Wystawa prezentuje twórczość japońskiego architekta Toyo Ito. Forma projektu ściśle nawiązuje do charakteru budowli zaprojektowanych przez  Ito, dwie główne “bramy” stanowią mocną konstrukcję, a  węższe słupki  nowoczesną, nieregularną strukturę  jaką często stusuje Ito w swoich projektach. Zróżnicowane odcienie zieleni-od neonowej do ciemniejszej stonowanej powstałe poprzez rzucenie światła również nadają nowoczesny charakter formie.
Na wewnętrznych stronach słupków konstrukcyjnych znajdują sie informacje o autorze oraz jego najważniejsze projekty wraz z krótkim opisem.

projekt i wizualizacje – patrycja paś.