projekt stoiska promocyjnego na targi „dziedzictwo” – uScheiblera.

„u Scheiblera”

to unikalny projekt rewitalizacji zabytkowej XIX wiecznej fabryki karola scheiblera. w historycznym miejscu łodzi – księżym młynie, zabytkowe wnętrza przędzalni zostały przekształcone na lokale mieszkalne,

karol wilhelm scheibler (ur. 1 września 1820 w montjoie w nadrenii, zm. 13 kwietnia 1881 w łodzi) – jeden z największych łódzkich przemysłowców. Przewidział kryzys na rynku bawełnianym, spowodowany wojną secesyjną w stanach zjednoczonych i miał wystarczająco dużo surowca, by produkować wtedy, kiedy inni zamykali fabryki. miał tak wielkie zapasy, że mógł nawet sprzedawać po spekulacyjnych cenach. karol scheibler swoją działalnością rozpoczął nową epokę w dziejach przemysłowej łodzi, zapewnił jej czołowe miejsce w europie w dziedzinie przemysłu włókienniczego. był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na które składał się zespół tzw. centrali przy wodnym rynku (obecnie plac Zwycięstwa), kompleks księżego młyna oraz zabudowa biegnąca wzdłuż obecnej ul. ks. bpa W. tymienieckiego i sięgająca ul. piotrkowskiej.

co to są lofty?

lofty to stylowe mieszkania w starych opuszczonych halach fabrycznych i magazynach, z widocznymi fragmentami murów i instalacji.

nowy trend na adaptację postindustrialnych obiektów stworzyli amerykańscy artyści, którzy poszukiwali przestronnych i ekstrawaganckich wnętrz na swoje pracownie. w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat surowe fabryczne mury i duże, jasne przestrzenie zainspirowały architektów i projektantów wnętrz.. za artystami podążali inni ludzie, którzy cenili sobie niestandardowe rozwiązania architektoniczne, unikalny klimat loftów. w ten sposób odrodziły się zapomniane porty, hale fabryczne, magazyny i stare dzielnice wielu amerykańskich i europejskich miast.

wnętrza zachowały swój postindustrialny charakter, którego wyrazem są między innymi zabytkowe elementy konstrukcji, takie jak ściany z charakterystycznej czerwonej cegły czy fragmenty instalacji

inwestycja „u scheiblera” położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie parku źródliska z dogodnym dostępem do ścisłego centrum miasta i obiektów handlowo-usługowych.

 

na terenie kompleksu znajdują się liczne tereny zielone, a także część rekreacyjna z alejkami spacerowymi i malowniczym stawem. teren inwestycji jest zamknięty i całodobowo dozorowany. miejsca parkingowe mieszczą się pod budynkami.

przestrzenne mieszkania w nowoczesnym stylu:

„u scheiblera” powstało 421 nowoczesnych apartamentów jedno-, dwu- i trzypoziomowych o powierzchni od 30 do 180 metrów kw. mieszkania charakteryzuje wysoki standard i nowoczesny styl. Lofty są doświetlone zarówno od zewnątrz, jak i przez wewnętrzne patio. w mieszkaniach zostały zachowane zabytkowe elementy konstrukcji takie jak ściany z charakterystycznej czerwonej cegły czy fragmenty instalacji. wielka zabytkowa hala przędzalni daje nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. tu wszystko zależy tylko od wyobraźni.

wszystko na miejscu:

mieszkańcy loftów mają zapewniony jak największy komfort nie tylko przez bezpieczeństwo inwestycji, ale również przez dostęp do licznych punktów handlowych.

na osiedlu zostało stworzone pełne zaplecze komercyjne. wokół głównego budynku przędzalni scheiblera powstały lokale usługowe, w tym: restauracje, sklepy ogólnospożywcze,gabinety lekarskie,akademia dziecięcych talentów.

wystawa prezentuje XIX wieczne budynki starej fabryki, które przeszły rewitalizacje i zostały zaadaptowane na budynki mieszkalne. forma projektu ścisłe nawiązuje do charakteru budowli. konstrukcję tworzą modułowe stalowe „ramy” z pomarańczowym ażurem. kolorystyka wystawy zachowana jest w czerni oraz odcieniach szarości i pomarańczu. wraz z formą projektu nawiązuje ona do surowego klimatu loftów wzbogaconego o historyczne ceglane ściany oraz do funkcji budynku jaką pełnił przed rewitalizacją – przędzalni.

wystawa oświetlona jest halogenowymi źródłami światła mocowanymi do stalowych ram konstrukcji.  grafika oraz informacje dotyczące loftów scheiblera przekazywane są poprzez stałe (zdjęcia wielkoformatowe) oraz multimedialne formy przekazu.

projekt i wizualizacje – patrycja paś.